Sportowe stroje kąpielowe – czyli w czym na basen

Jednoczęściowy kostium plażowy czy kąpielowy to jednak nie to samo, co sportowy strój kąpielowy. Warunki w jakich jest używany powodują, że musi się różnić wykonaniem i materiałami od bardzo podobnych strojów plażowych.

Właściwości sportowych kostiumów kąpielowych bardzo odbiegają od tych, jakimi charakteryzują się jednoczęściowe stroje kąpielowe. Chociaż na pierwszy rzut oka w zasadzie niczym się nie różnią, służą przecież innemu przeznaczeniu i są wystawione na działanie zupełnie różnych czynników.

Oczywiście największa różnica jest ukryta w technologii wykonania i rodzajach użytych tkanin. Sportowe stroje kąpielowe muszą być wytwarzane z materiału odpornego na kontakt z chlorowaną wodą, nie deformującego się i nie ulegającego wyblaknięciu, pomimo częstego prania. Materiały z jakich wykonywane są kostiumy kąpielowe zawierają duże ilości sztucznych włókien, które ulegają zniszczeniu pod wpływem stałego moczenia w wodzie z chemicznymi dodatkami. Elastyczna tkanina  musi idealnie przylegać do ciała pływaka, więc jakość jej składników musi być naprawdę najwyższa. W sportowych strojach kąpielowych w zasadzie nie ma miejsca na drapowany materiał czy ozdoby. Wręcz wskazane jest by ich nie było, ponieważ mogą stwarzać zagrożenie dla pływającej osoby i innych pływaków oraz powodować większy opór przy płynięciu. Opływowość materiału to podstawa dobrze zaprojektowanego i wykonanego sportowego kostiumu kąpielowego.

Kolor tego typu strojów utrzymuje się od lat niezmiennie taki sam, czyli ciemny. To ze względu na widoczne blaknięcie jasnych barw tkanin pod wpływem działania chloru i innych chemikaliów  zawartych w wodzie w basenach.

Jednoczęściowe stroje kąpielowe  zwracają uwagę swoją żywą kolorystyką i stylizacją, wzorowaną  na sukniach wieczorowych. Sportowy strój kąpielowy to po prostu część  garderoby profesjonalisty, poniekąd sportowca,  któremu niezbędna jest wygoda w czasie wykonywania ćwiczenia, jakim jest pływanie w basenie.  Nazwa „sportowy” określa zdecydowanie przeznaczenie tego stroju i wymagania, jakie musi spełniać, by zapewnić komfort pływakowi i możliwość osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Sportowy strój kąpielowy cechuje wytrzymałość, jakość i prostota. Na pewno nie znajdziemy profesjonalnego sportowego stroju kąpielowego, ozdobionego kokardkami czy koronkami. Prostota ma ułatwiać ruch w wodzie. Im mniej wszelkich ozdób, tym oczywiście lepsze efekty, lepsze rezultaty w pływaniu.

Krój sportowego stroju kąpielowego, odpowiednio skrzyżowane na plecach ramiączka czy też nie wycięty nadmiernie wysoko dół, sprawiają, że żadne spadające ramiączko czy odsłaniający zbyt wiele materiał nie zakłócają przyjemności pływania.

Najważniejsza jest swoboda ruchów i komfort pływania. W zasadzie idealny kostium powinien być tak zaprojektowany i wykonany, by go nikt nie czuł na sobie, by był jak druga skóra.

Klasyka sportowych strojów kąpielowych pozostaje niezmienna od lat i cechują ją nadal idealnie dopasowane, opływowe kostiumy jednoczęściowe, w ciemnych kolorach. Jednak i do tej klasyki wdzierają się pewne trendy modowe w postaci wycięć, suwaków, stonowanych różnych kolorów czy stylizacji na jedno ramię. Ciekawie o historii strojów kąpielowych pisze Magda na swoim blogu http://www.bodystocking.waw.pl/2016/01/14/dwuczesciowy-stroj-kapielowy-vintage/

Sportowe stroje kąpielowe podkreślają figurę, jednocześnie nie odsłaniają zbyt wiele powierzchni  ciała. Problemem na pewno jest fakt, że sportowy strój kąpielowy zdecydowanie może być nieodpowiedni dla tęgiej pani, która decyduje się na przykład zimą na zadbanie o swoją sylwetkę na basenie. W sklepach sportowych bardzo trudno znaleźć sportowe stroje kąpielowe w większych rozmiarach.  Kłopotliwa staje się nie tylko wielkość samego kostiumu ile na przykład zaprojektowana forma podtrzymania biustu. Jest ona niestety niewystarczająca dla pań o sporych piersiach.

Dlatego też sportowe jak na razie sportowe stroje kąpielowe są zdecydowanie przeznaczone dla aktywnych pań, chcących utrzymać formę, a nie dopiero ją wypracować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *